Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /customers/6/c/3/lebhk.se/httpd.www/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 492

Ekipage vi minns

Här presenteras de ekipage som har tävlat för LEBHK. Ekipaget kan ha gått ur klubben, bytt tävlingsklubb (men fortfarande medlem) eller så är hunden avliden.


Ann Edholm Swenson

Tonedo´s Suprize Yapp ”Yapp”. (Border collie)

Bruks: elit sök

Rallylydnad: RLD N, RLD F, RLD A, Cert i Mästarklass

Lydnad: LD 1, lydn klass 3

Övrigt: MH, 


Alexandra Mark

Mark Exigor’s Famou Keroy ”Vilmer”     (Dvärgpinscher)

 Rallylydnad: RLD N, RLD F

 Övrigt: MH


Johanna Olssinge

Coltris Sparkling Sapphire  ”Lexie”. (Shetland Sheepdog)

Agility: Hoppklass I, Agilityklass I 

Övrigt: 



Johanna Olssinge

Coltris Edge Of Glory  ”Yenna” . (Shetland Sheepdog)

Rallylydnad: RLD N

Agility: Hoppklass I, Agilityklass I 

Utställning: Good

Övrigt: 



Johanna Olssinge

Trisoblues Wedding Cake ”Nova”. (Golden retriever)

Rallylydnad: RLD N

Övrigt: 


Susanne Ågren

Gårdvarens Kira ”Kira”  (Hovawart)

Jakt: Viltspårschampion

Övrigt: MH


Sandra Andersson

Kvarkin Cristal (Border collie)

Lydnad: elit’


Owe Kinnander

Giant Connection Mother Af Dragons ”Ida” (Riesen)

Utställning: Very Good

Jakt: Viltspårschampion

Övrigt: MH



Marita Ernryd

Engelaiz Rasberry ”Ida”. (Boxer)

Bruks: godk högre klass sök

Utställning: Ökl Excellent, CK

Övrigt: MH, Korad 535p


Marina Johansson

Frida. (Irish softcoated Wheaten terrier)

Lydnad: Klass I, LP 1

Övrigt: MH


Marie Larsson

Gilliam´s Gold For You Eyes Only (Flat coated retriver)

Lydnad: Klass II

Övrigt: MH


Linda Svantesson

Chên Colline´s Grazy Cave “Ciwi”. (Schapendoes)

Lydnad: Klass I, 1:a pris

Utställning: 2xCK

Övrigt: MH


Jenny Olofsson

Vallklanens Lady Kinross ”Engla”. (Bearded Collie)

Lydnad: Klass I, LP 1

Rallylydnad: RLD N

Utställning: CK R-CERT. NORD JV -11

Övrigt: MH


Emelie Palmér

Gränstorps Pullux ”Izo”. (Tollare)

Lydnad: Klass II, LP 1

Övrigt: MH


Emma Jerksten

 ”Chili”. (Blandras)

Lydnad: Startklass

Rallylydnad:

Övrigt: 


Ekipagebild

Sven Stenberg

Tomthult´s Gloriosus Et liber ”Doris”. (Golden)

Bruks: uppfl lägre klass spår

Lydnad: elit, LP elit. SV LCH

Övrigt: MH


Ulrika Klefsjö

Golonkas Esmeralda (Boxer)

Jakt: SV och NO Viltspårschampion

Utställning: CK, CACIB

Övrigt: MH


Anna-Karin Augustsson

Lovahagens Goliat. (Berner sennen)

Lydnad: Klass I


Jessica Lindberg

Gårdvarens II Zickzack ”zigge” (Hovawart)

Bruks: godk appell klass spår

Lydnad: Klass 1

Klubbmästare -10

Övrigt: MH


Lilith Sarapik

Riesen Artic Amazing Grace ”Azka” (Riesen)

Bruks: Uppfl lägre klass spår

Klubbmästare -14

Lydnad: Klass 1

Jakt: Viltspårchampion

Övrigt: MH


Linda Svantesson

Ronja (Pudel)

Lydnad: Klass I LP 1


Erika Gull

Trollängens Criss-Cross ”Noa” (Springer Spaniel)

Bruks: Uppfl högre klass spår

Lydnad: Klass I LP 1

Jakt: Viltspårchampion

Övrigt: MH


Carina Persson

Lucky Sam’s Corsa ”Corsa” (Samojed)

Bruks: Elit spår

Lydnad: Klass I

Övrigt: MH


Carina Blomqvist

Janalands Häxa ”Häxa” (Tysk Schäferhund)

Bruks: godk högre klass spår

Lydnad: Klass I

Övrigt: MH Korad


Anette Nordberg

Rolken Ridge Becca ”Eila” (Rhodesian Ridgeback)

Utställning: 5 x CK

Övrigt: MH


Michael Brattberg

Råbäckens Jonna ”Jonna” (Schäfer)

Bruks: godk högre klass spår

Klubbmästare -10 -11

Övrigt: MH


Marita Ernryd

Wild One’s Scarlet Night ”Scarlet” (Boxer)

Lydnad: Klass I

Utställning: Ukl 1, Jkl 1, Ökl 1, BTkl 3, 1xCK

Övrigt: MH Korad


Marie Sjöberg

Mericas Chess Player ”Chessie” (Australian Shepherd)

Bruks: Uppfl högre spår

Klubbmästare 2004

Lydnad: LP 2, LP 3, SLCH, Guldmärket i lydnad

Agility: Klubbmästare 2000, 2001

Tjänstehund: FM Patrullhund

Jakt: SVCH

Utställning: SUCH

Övrigt: MH, Korad 150p


Mari Bergh

Björkelunds Fräckiz ”Fräckiz” (Rottweiler)

Bruks: uppfl lägre spår

Lydnad: Klass I första pris

Utställning: 2 pris ökl

Övrigt: MH


Lena Johansson

Jakalmo’s Vamos & Jakalmo’s Hajding (Mudi)

Lydnad: Elit

Utställning: Such, Finuch. Intuch, WW-03


Anna-Carin Johansson

Seabirds Just Like Velvet ”Molly” (Labrador)

Bruks: Uppfl lägre klass spår

Lydnad: Klass III LP 1, LP 2, Klubbmästare -04

Jakt: Svensk viltspårchampion, Begynnerklass 3 (dk)

Utställning: R-Cacib 1 CK, Cert

Övrigt: MH


Stefan Sjöberg

Chess Player Tommy Hilfiger ”Figge” (Australian Shepherd)

Bruks: Uppfl lägre klass spår

Lydnad: Klass I 1:a pris

Jakt: Svensk viltspårchampion

Övrigt: MH Korad 120p


Elsebeth Johansson

Tollartrollets Dimma (Tollare)

Lydnad: Klass I


Ingela Dahlstedt

Emma (Labrador)

Bruks: Uppfl lägre klass spår

Lydnad: Klass I

Jakt: Svensk viltspårchampion

Utställning: 1:a ökl

Övrigt: MH


Ulrika Klefsjö-Ewert

Frihamras Madame Butterfly (Storpudel)

Lydnad: Klass III LP I, LP 2

Övrigt: MH


Sandra Andersson

Cosmopol Wind (Flat coated retriever)

Lydnad: Klass II 1:a pris


Veronica Vlajkinovski

Belgerac Gizza ”Gizza” (Groenendael)

Lydnad: Klass I LP 1,

Övrigt: MH


Caroline Ringholm

Rainstone Dream Cake ”Kakan” (Labrador)

Lydnad: Klass I 2:a pris


Jenny Bäcker

Atilas Zura ”Zera” (Schäfer)

Lydnad: Klass II

Övrigt: MH